Ugruntowanie – znaczenie dla Twojego kobiecego pierwiastka


Ugruntowanie, uziemienie, czyli energetyczne połączenie z ziemią jest częścią naszej żeńskiej natury, daje nam poczucie oparcia, bezpieczeństwa w życiu, gruntu pod nogami. Współczesne kobiety często żyją w oderwaniu od swojej pierwotnej kobiecości, zapominają co to znaczy żyć w zgodzie ze sobą, być w swoim ciele, żyją w napięciu, tracą wiele energii goniąc za kolejnym celem.

Kobieta, która utraciła więź z ziemią, nie czuje dobrze swojego ciała. Oderwane od ziemi i od swojego ciała przeżywamy życie na sposób intelektualny – tak jak by życie działo się w naszej głowie, spędzamy dużo czasu na przemyślaniu, analizowaniu, mamy też skłonności do popadania w iluzje, tworzymy nierealne oczekiwania, mnożymy pomysły, idee, które nigdy nie zostają zrealizowane. Brakuje nam siły do działania, zmaterializowania tego, o czym marzymy.

Brak osadzenia w ciele skutkuje tym, że nie słyszymy sygnałów płynących z naszego ciała, nie rozumiemy źródła naszych emocji, nie umiemy dawać im wyraz, odpowiednio nimi kierować. Nie przeżyte emocje powodują blokady w ciele, a co za tym idzie różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Kobieta musi nauczyć się uziemiać, choć by po to, żeby czuć swoje ciało, umieć być tu i teraz, rozumieć i przeżywać swoje emocje, słyszeć innych sercem, słyszeć swoją intuicję.  Uziemienie pozwala nam utrzymywać kontakt z rzeczywistością, przyjmować życie takim jakim jest, adekwatnie, bez popadania w iluzje.  Kobieta uziemiona umie się skupić na najważniejszym i trzymać kierunek, nie zachwieje się, kiedy pojawiają się trudności. Emocje odczytuje jak praktyczny drogowskaz, nie boi się trudnych emocji, umie je  rozpoznać i nimi zarządzać. Kobieta mająca dobrą łączność z ziemią umie doprowadzić do materializacji swoich pomysłów, konsekwentnie buduje wokół siebie dobrobyt. A co najważniejsze, roztacza wokół siebie pole głębokiego spokoju i miłości, kocha i przyjmuje ludzi, którzy są obok, kocha przestrzeń w której żyje.

Żeby przywrócić równowagę i zacząć czuć swoje ciało należy regularnie wykonywać praktyki uziemienia. Każda z nas może wybrać najlepszy dla siebie sposób. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi:

  1. Przebywanie na łonie natury

Ziemia daje życie wszystkiemu co rośnie i żyje, zatem przyroda nigdy nie traci połączenia z ziemią. Możesz wybrać nawet mały skrawek natury – obok twojego domu czy biura, tam, gdzie poczujesz się spokojna i bezpieczna. Prace ogrodowe, spacer w lesie, parku, brzegiem morza, wszystko co Cię uspokaja, spowalnia i napełnia energią.

  1. Kontakt fizyczny z ziemią

Poprzez gumowe podeszwy naszego obuwia odcinamy się od pola elektromagnetycznego Ziemi, a jak już udowodnili naukowcy, wpływa ono bardzo korzystnie na nas, neutralizując wolne rodniki. Regularne leżenie na ziemi, chodzenie boso wzmacnia nasze siły witalne, pozwala zbilansować się, uspokoić się. Spacerując boso po ziemi, staraj się być świadoma, przełącz swoją uwagę na odczucia pod stopami – kamyki, wilgotną trawę, gałązki, piasek. Leżąc na ziemi możesz wyobrażać jak kołysze Cię w swoich ramionach, że jest dla Ciebie oparciem i zabiera wszystkie Twoje troski.

3.  Przyjmowanie pozycji horyzontalnej

Leżenie na plecach pomaga w uziemieniu i odzyskaniu sił, właśnie dlatego tak ważny jest zdrowy sen. Możesz spróbować też leżenia w pozycji Savasana (pozycja nieboszczyka), taka medytacja na leżąco bez myśli, książek czy oglądania telewizji pomaga rozwinąć świadomość ciała, zrelaksować się, uspokoić umysł, napełnić się energią spokoju i uziemienia.

4. Odpowiednie odżywianie się

Włącz do swojej diety rośliny okopowe, rośliny strączkowe, wszelkie warzywa rosnące blisko ziemi .

5. Ćwiczenia fizyczne

Te, które najbardziej sprawiają Ci przyjemność i też dają Ci lepsze poczucie swojego ciała. Wspaniały jest taniec intuicyjny, zwłaszcza do muzyki z bębnami. Uderzenia bębnów sprawiają, że wewnątrz  ciała pojawią się wibracje i poczucie mocy, już w starożytności były one wykorzystywane do różnych obrzędów w tym przed marszem na wojnę.

Doskonale ugruntowują też prace domowe, aranżacja swojej przestrzeni. Potraktuj prace domowe nie jako konieczność, a jako coś, co dodaje Ci siły. Wybierz czynność, którą najbardziej lubisz  – prasowanie, gotowanie, odkurzanie i zrób to z pełnią obecności, koncentracją na tym, co robisz. Twój umysł się wyciszy, i zamiast zmęczenia poczujesz przypływ sił.

6. Rozwijanie świadomości ciała

Wprowadź do swojego życia codziennego nawyk zwracania uwagi na to co czujesz. Zatrzymaj się na chwilę i zapytaj: co ja teraz czuję? opisz swoje uczucia i odczucia w ciele co najmniej 3 przymiotnikami, zlokalizuj, z którego miejsca w twoim ciele płyną.

7. Praktyki oddechowe

Możesz rozpoczynać każdy swój dzień od tej prostej praktyki, będzie ona także pomocna  przed jakimś ważnym spotkaniem czy wystąpieniem.

Wstań prosto, nogi lekko ugięte, ale mocno stojące na podłodze. Zrób głęboki wdech nosem do centrum klatki piersiowej, wydech ustami. Zrób kolejny wdech nosem do centrum klatki piersiowej, ale tym razem wstrzymaj na chwilę oddech i zrób wydech ustami poprzez czubek głowy w niebo. Trzeci wdech zaczerpnij z góry, znów zatrzymaj na chwilę w centrum klatki piersiowej i zrób wydech ustami czując jak przechodzi poprzez całe twoje ciało i stopy do ziemi. Kolejny wdech zaczerpnij z dołu – z ziemi, znów zatrzymaj na moment i zrób wydech do góry poprzez czubek głowy. Tak jak byś rysowała 8-kę, której środek znajduje się w centrum Twojej klatki piersiowej. Taką pętlę powtórz 3-5 razy. Zakończ praktykę oddechem do ziemi, czując jak mocno stoisz na nogach.

8. Wizualizacja

Ugruntowywać się możemy będąc w każdym miejscu, także tam, gdzie nie mamy możliwości bezpośredniego kontaktu z przyrodą – na przykład w biurze czy w innym pomieszczeniu. W pozycji stojącej lub siedzącej utrzymuj kręgosłup prosto, upewnij się, że twoje stopy twardo stoją na podłodze, jak byś była mocnym drzewem, a poprzez Twoje stopy do ziemi przedostają się korzenie, łącząc się z samym centrum Ziemi. Wyobraź sobie, że masz potężne gałęzie mierzące wysoko w niebo, i mocne sięgające głęboko korzenie. Poczuj swoją siłę, swoją sposobność przeciwdziałania trudnościom, poczuj jak wypełnia Cię energia kosmosu i przechodzi poprzez Twój kręgosłup, poprzez twoje korzenie do Ziemi.

 

 

9. Przyjmowanie życia takim jakie jest

Nie zamykaj oczu na życiowe problemy, na to co Cię niepokoi, na to, co Ci sprawia dyskomfort. Uciekanie od problemów i udawanie, że wszystko jest dobrze tylko odrywa nas jeszcze bardziej od rzeczywistości i od swoich prawdziwych uczuć. Przyjmij to, w jakim momencie życia się znajdujesz i działaj z tego miejsca.

10. Objęcia i dotyk cielesny

Przytulanie bliskich osób, świadome przeżywanie bliskości seksualnej, koncentrowanie się na poczuciu przyjemności sprowadza nas z głowy do ciała, uczy nasz czuć, słyszeć siebie. Wszelkie praktyki pomagające nam czuć ciało sprawiają, że energia skupiona wokół głowy stopniowo schodzi i rozprzestrzenia się w dół po całym naszym ciele.

 

Ziemia jest żywym organizmem, domem dla wszelkich żywych stworzeń, jest ona w każdej chwili gotowa jest dać Ci wsparcie, otulić Cię swoją miłością. Nie zapominaj o wyrażaniu jej swojej wdzięczności za miłość do wszystkiego co żyje i do Ciebie.

Posłuchaj jak pięknie rozmawia z Ziemią Sati Sauri w swojej piosence Modlitwa Słowiańska.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Królowa w swoim królestwie, czyli jak troszczyć się o granice osobiste
Dlaczego obgadujemy innych?
Jak się nauczyć zaufania?
Kobiece praktyki – W jakich warunkach rozkwita kobiecość?
Nadmiar kobiecego/ męskiego pierwiastka. Jak znaleźć równowagę?
Odnaleźć szczęście
Sztuczki Czarownicy – Jak sobie radzić z krytyką
Długo i szczęśliwie… Jakich błędów unikać na początku znajomości?
Przebudzona czy śpiąca Królewna?