Sztuczki Czarownicy – Jak sobie radzić z krytyką


Będąc częścią społeczeństwa nie jest możliwe uniknąć negatywnych komentarzy i krytyki ze strony innych. Im bardziej jesteś aktywna i widoczna, im z większą ilością ludzi się stykasz, tym bardziej jesteś wystawiona na krytykę.

Nie jest łatwo zachować spokój, kiedy pod naszym adresem ktoś wyraża swoje negatywne opinie, zwłaszcza jeśli pochodzą one od osoby bliskiej – rodziców, ukochanego czy przyjaciółki. Często w takich sytuacjach krytyczna opinia staje się zapalnikiem – wybuchasz, zaczynasz się usprawiedliwiać, czy atakujesz. Krytyka może też działać na Ciebie zniechęcająco – przyjmujesz negatywne opinii innych za prawdę, odpuszczasz realizację swoich planów, przestajesz wierzyć w siebie.
Są jednak sytuacje, kiedy krytyka może być przydatną wskazówką, co warto skorygować, jak podnieść poziom swojego profesjonalizmu.

Kiedy krytyka może być pożyteczna i jak na nią reagować, żeby zachować swój kierunek działania, spokój i poczucie własnej wartości?

Przede wszystkim warto jest nauczyć się ‘przesiewać’ krytykujące opinie, odrzucając te, które nie mają dla Ciebie wartości. Pomocne będzie zadanie pytań:
– Czy jest to ktoś bliski?
– Czy jest ekspertem w danej dziedzinie?
– Czy prosiłaś daną osobę o wyrażenie opinii?

 

  • Krytyka pochodząca od osoby, której osobiście nie znasz, która nie jest ekspertem w danej dziedzinie, a Ty nie prosiłaś jej o opinię, tak na prawdę nie ma nic wspólnego z Tobą. Jeśli ktoś taki negatywnie komentuje to, co tworzysz, to, czym dzielisz się z innymi, wyraża jedynie swoje żale i frustracje. Ucieka od tego, żeby się zająć sobą i swoimi problemami, nie czuje się dobrze ze sobą, nie potrafi przyjąć siebie i zmienić swojego życia.

    Krytyka od takich osób jest bez znaczenia dla Twojej działalności czy Twojej osoby, jest bezużytecznym zbiorem liter, który możesz po prostu wyrzucić do kosza.

Dobrym przykładem jest postawa Ewy Chodakowskiej, która rozbraja negatywne komentarze swoim poczuciem humoru i dystansem. Dalej robi swoje i wpiera tych, komu jest z nią po drodze.

  • Kiedy krytykuje Cię ktoś bliski, na przykład mama, siostra, przyjaciółka, partner – może nie być łatwo z tym sobie poradzić. Głównie dlatego, że zależy nam na relacji z daną osobą. Zdarza się więc, że dla dobra relacji porzucamy swoje plany, rezygnujemy z siebie. Aby temu zapobiec, warto nauczyć się konstruktywnie reagować na krytykę bliskich. Każdy ma do prawo do wyrażenia swoich opinii, a Ty jako osoba dorosła odpowiadasz za zachowanie granic swojego terytorium.

Dobrze jest, jeśli osoba bliska wyraża krytykę empatycznie, z miłością, z troską, bez narzucania Ci swojego zdania, pozostawiając Ci prawo wyboru. Jeśli jest inaczej, krytykująca osoba rani Cię swoimi słowami, uświadom sobie, że jak w powyższym przypadku, chodzi o tę osobę. Twoje postępowanie stoi w sprzeczności z jej interesami i/lub celami, a krytyka pod Twoim adresem jest wyrazem jej obaw i lęków, że sytuacja wymyka się spoza jej kontroli. Krytyka jest po prostu manipulacją – czyli próbą wpływu na Twoje zachowanie po to, żeby przywrócić poczucie kontroli.

Często jest tak, że Twoja reakcja działa jak płachta na byka, prowokuje drugą stronę do umocnienia się w swojej pozycji. Pamiętaj, druga osoba krytykuje dopóki jest odpowiednia reakcja z Twojej strony. Możesz reagować jak małe dziecko – bezradnie się poddać, zacząć się tłumaczyć, lub jak nastolatka – agresywnie, obarczając innych winą lub jako dojrzała kobieta – wziąć odpowiedzialność za swoje zachowanie.

Masz święte prawo powiedzieć STOP, kiedy ktoś Cię rani. Masz prawo decydować o sobie i podejmować samodzielne wybory.

Ćwicz swoją konstruktywną reakcję na krytykę. Powiedz danej osobie co czujesz, powiedz, że Cię ranią takie słowa. Możesz powiedzieć, że tym razem nie prosiłaś o opinię czy poradę. Możesz też wyraźnie zaznaczysz, na jakie tematy nie rozmawiasz. Możesz powiedzieć, że nie chcesz już kontynuować tej rozmowy. Możesz zmienić temat, przekierować go w stronę rozmowy o tym, co jest ważne i interesujące dla osoby, która Cie krytykuje. Możesz też wybić krytykanta z tropu po prostu się zgadzając z tym, co powiedział. Mówiąc na przykład – tak, jestem taka, i co z tego, mi to nie przeszkadza. Masz wiele możliwości, wybierz to, co zadziała w Twoim przypadku, tak, żeby pozostać przy tym, co jest ważne dla Ciebie i nie brnąć w dyskusję bez końca.

  • Jeśli krytyka pochodzi od osoby, która ma wiedzę w danej dziedzinie, ale się nie znacie lub nie utrzymujecie bliskiej relacji, nie prosiłaś o jej opinię, jest to dobry znak! W takiej sytuacji możesz tylko się cieszyć, bowiem reakcja ze strony takie osoby oznacza, że liczy się z Tobą, poświęca swój cenny czas i uwagę na Ciebie. W jakiś sposób uznaje Cię za zagrożenie i boi się o swoją pozycję. Wywołujesz w tej osobie emocje, bo urosłaś w sile i stałaś się zauważalna. 

 

  • No i dotarłyśmy do krytyki, której uważam, że warto słuchać. Powiem więcej, lubię taką krytykę, bo motywuje mnie do zmiany, do przemyśleń, co mogę usprawnić. Krytyka taka pochodzi od osób, które są dla mnie autorytetami w temacie, dobrze mi życzą, są moimi przyjaciółmi, mentorami, osobami, z którymi się rozumiem, z którymi się wspieramy na wzajem, mamy wspólne wartości, klientami, którzy uczestniczą w moich warsztatach lub sesjach coachingowych.
    Takie osoby przeważnie są niezwykle wrażliwe na innych, sami też kiedyś byli w podobnej sytuacji, zaczynali coś od początku, uczyli się nowych rzeczy. Rzadko wyrażają swoje opinie bez pytania ich o to. Jestem ogromnie wdzięczna, za każdą szczerą krytykę, podpowiedź, co mogłabym zrobić inaczej lub lepiej. Nie narzucają swojego zdania. Dzielą się swoją opinią, jeśli z niej nie skorzystam, nie robią z tego tragedii. Po prostu dzielą się przemyśleniami.

Od krytyki nie da się uciec. Naucz się skupiać się tylko na wartościowej dla Ciebie krytyce, zaoszczędzisz masę czasu i energii, które są ważne dla realizacji Twoich planów i życia w zgodzie ze sobą.

P.S. Podziel się w komentarzu, czy moje wskazówki okazały się dla Ciebie pomocne? Jak Ty sobie radzisz z krytyką?
Zawsze Twoja
Tatiana

PODOBNE ARTYKUŁY

Królowa w swoim królestwie, czyli jak troszczyć się o granice osobiste
Dlaczego obgadujemy innych?
Ugruntowanie – znaczenie dla Twojego kobiecego pierwiastka
Anna – przedsiębiorcza kobieta na emigracji. O biznesie, macierzyństwie i odwadze
Kobiece praktyki – W jakich warunkach rozkwita kobiecość?
Nadmiar kobiecego/ męskiego pierwiastka. Jak znaleźć równowagę?
Odnaleźć szczęście
Zasada minimalnego wysiłku
Przebudzona czy śpiąca Królewna?