Razem czy osobno? Rozwój osobisty w związku


Wybierając drogę rozwoju osobistego, możemy zaobserwować jak bardzo się zmieniamy z biegiem czasu. Za jednym olśnieniem przychodzą kolejne, każdy przełom wznosi nas na inny poziom, zmieniamy nasze poglądy, nasze przekonania,  pogłębia się nasza wrażliwość, świadomość siebie, świadomość innych…

Zmiany wewnętrzne wywierają wpływ na każdy aspekt twojego życia, a przede wszystkim na relacje z innymi. Już nie jesteś taka jak byłaś na początku związku, to, co kiedyś było dla Ciebie w porządku, zaczyna uwierać, nierzadko też wydaje Ci się oczywiste z czym zmaga twój partner i co ma do przepracowania. Pełna dobrych chęci zabierasz się, żeby mu pomóc, oświecić go, z czym ma problem, nakierować na drogę zmian. 

Po drugiej stronie natomiast nierzadko spotykasz opór, albo wręcz mocne sugestie, że już powinnaś przestać nad sobą pracować, bo trudno jest z Tobą wytrzymać. Możliwy też jest scenariusz, że zamieniasz się w osobistą terapeutkę twojego partnera, która po kilku ‘seansach’ już nie widzi w nim tego silnego mężczyzny, który ją pociągał.  

Co robić, kiedy chcesz rozwijać się dalej, a jednocześnie zależy Ci na bliskiej relacji pomiędzy wami? Jak zachęcić swojego partnera do pracy nad sobą? 

 

1. Twój rozwój to Twój wybór

Przypomnij sobie dlaczego zajęłaś się swoim rozwojem? Wybrałaś tę drogę przede wszystkim dla siebie, żeby zmienić swoje życie na lepsze, żeby być bardziej szczęśliwa, a nie po to żeby ratować swoich bliskich. Doceń kawał pracy, który zrobiłaś dotychczas, podsumuj zmiany jakich dokonałaś. Pogratuluj sobie za to co już osiągnęłaś i pracuj dalej, żeby codziennie stawać się lepszą od siebie wczorajszej. 

Przypomnij sobie dlaczego jesteś z tym mężczyzną. Raczej też nie po to, żeby go ratować. W związku przede wszystkim jesteś partnerką, a nie terapeutką. 

2. Ty odpowiadasz za swoją zmianę, a Twój partner za swoją

Zabierając się za zmienianie swojego partnera odbierasz mu odpowiedzialność za to kim jest. Często pomagając mężczyźnie nie pytamy go w ogóle czy i jakiej pomocy potrzebuje, natomiast idziemy w tej pomocy tak daleko, że nie umiemy się zatrzymać. Po prostu robimy za niego prawie wszystko. Wydajemy mu szczegółowe instrukcje co ma robić, co ma jeść, jak ma spędzać czas, za niego mówimy,  za niego decydujemy… Mężczyzna w takim układzie wycofuje się z życia rodzinnego, przestaje przejawiać inicjatywę. Nie próbuj za niego przeżyć życia, nie odbieraj mu jego mocy. Nie przeceniaj swoich możliwości i wpływu na jego życie, oddaj jemu odpowiedzialność za to kim jest, uwierz w jego umiejętności zatroszczenia się o siebie. 

3. Szukaj odpowiedzi w sobie

Zapytaj siebie dlaczego chcesz zmienić swojego partnera, czego Ci brakuje? Przy tym nie chodzi tu o to, żeby wymieniać co Ci w nim nie odpowiada, tylko właśnie dowiedzieć się czego tak naprawdę potrzebujesz. 

Często właśnie tak robimy, ignorujemy to, co dzieje się z nami, zamiast tego skupiamy się na tym, co powinni zrobić inni, jacy powinni być. Tym samym okazujemy brak szacunku do ich wyborów, nie umiemy przyjąć ich niedoskonałości, pozwolić na popełnienie błędów.

Zajmij się swoimi emocjami, zapytaj czy masz w sobie to, czego szukasz w nim? Zacznij dawać sobie to, czego Ci brakuje. Jeśli na przykład potrzebujesz uwagi, to okazuj sobie uwagę, bądź dla siebie wsparciem, najlepszym przyjacielem. Nie szukaj w innym tego, czego nie masz w sobie. Potrzebujesz więcej uwagi – daj sobie uwagę, potrzebujesz więcej miłości – daj sobie miłość. Świat zewnętrzny dostraja się do tego, czym emitujesz. 

4. Twój partner ma prawo do swojej drogi

Każdy z nas przechodzi swoją szkołę życia, gdzie najważniejsze lekcje to miłość, cierpliwość, szacunek do innych, twórczość, odpowiedzialność…

Pozwól swojemu partnerowi iść jego drogą, odrabiać jego lekcje. Kochaj go za to kim jest, jasno komunikuj swoje potrzeby i nie zapominaj go doceniać. Pozwól mu dokonywać zmian w sposób, jaki on wybiera. Twój sposób na rozwój jest dobry dla Ciebie, nie każdy jednak musi czytać te same książki, medytować, pracować z coachem czy uczestniczyć w warsztatach. Twój partner ma inne doświadczenie życiowe, inaczej podejmuje decyzje, inaczej postrzega pewne sytuacje. Być może najlepiej się uczy z autopsji, wyciągając wnioski w procesie życia. Zaufaj jego procesowi transformacji. 

5. Rozwijaj się poprzez związek 

Związek jest doskonałym środowiskiem, żeby lepiej poznać siebie. Partner właśnie pomaga nam zobaczyć nasze najsłabsze momenty, wyjawić nieuświadamiane aspekty naszej osobowości. Poprzez swoje zachowanie w związku możesz wiele się dowiedzieć o swoich przekonaniach, wzorcach postępowania, swojej gotowości do przyjęcia innego człowieka. Najczęściej właśnie w związku przeżywamy trudne doświadczenia, które motywują nas do pracy nad sobą. W związku uczymy się szanować indywidualność innego człowieka, uczymy się od siebie różnego podejścia do życia i rozwoju osobistego.

6. Bądź dla partnera inspiracją, a nie przymusem

Niech zmiany jakich dokonałaś w sobie, będą dla twojego partnera pozytywną inspiracją. Dbaj o swoją równowagę emocjonalną, napełniaj swoje serce miłością, ciepłem. Kreując wokół siebie pole miłości sprawiasz, że inni też dobrze się czują przy Tobie, swoim spokojem i serdecznością oddziałujesz na nich w pozytywny sposób. Przyjmij swojego partnera bez oczekiwania, że musi się dostosować się do twoich wymagań. Wybór dokonany z miłości, a nie wymuszony jest o wiele mocniejszy i głębszy. Równowaga w relacji jest nie wtedy, kiedy jeden mówi drugiemu, jak ma się zachowywać. Lecz wtedy, gdy idzie obok siebie przez życie dwoje wolnych ludzi, którzy odpowiadają za swoje wybory. 

 

Niezależnie jak bardzo dla Ciebie jest ważny rozwój osobisty, pamiętaj, że Twój partner jest odrębną jednostką,  osobowością, która ma swoje lekcje do odrobienia, swoje doświadczenie do przeżycia.  Otwórz na niego swoje serce, bądź dla niego partnerką, która go przyjmuje z miłością.  To jest największy dar jaki możesz mu dać.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Samotna nie z wyboru. Dlaczego jestem sama?
Jak się nauczyć zaufania?
Długo i szczęśliwie… Jakich błędów unikać na początku znajomości?
Jak mówić mężczyźnie o swoich potrzebach? Pięć zasad udanej rozmowy
Dawać i brać – dwie strony tej samej monety. Jak znaleźć równowagę?
Sekrety Kobiecej Mocy – Magnetyzm
Gdzie się podziali silni mężczyźni?
Jak być partnerką, a nie mamą dla swojego mężczyzny