Jak mówić mężczyźnie o swoich potrzebach? Pięć zasad udanej rozmowy


Nie raz na sesjach coachingowych klientki poruszają temat komunikacji w związku. Jak rozmawiać z mężczyzną, jak przekazać mu to, na czym mi zależy, zwłaszcza, jeśli jest to drażliwy temat.

Umiejętność otwartego komunikowania swoich potrzeb i uczuć z nastawieniem na empatię sprzyja zachowaniu bliskości. Nie mówiąc mężczyźnie o swoich pragnieniach, o tym, na czym Ci zależy skazujesz siebie na cierpienie, godzisz się po cichu na coś, co jest wbrew Tobie, co jest poniżej Twoich standardów. Z drugiej strony mężczyzna nie będzie wiedział, że coś Ci się nie podoba: na przykład jego słowa, albo jakieś jego zachowania lub brak zachowań, a wiec nie będzie miał podstawy, żeby coś z tym zrobić. Opanowanie sztuki komunikacji pozwala na znalezienie najlepszego rozwiązania z zachowaniem zaufania i bliskości.

Żeby rozmowa przybiegała jak najsprawniej, zadbaj o odpowiedni moment rozmowy. Radzę nie czekać z rozmową do czasu, kiedy mucha urośnie do wielkości słonia i będziesz naładowana emocjonalnie, a wystarczy tylko słówko albo gest ze strony mężczyzny, żeby spowodować wybuch. Trudne tematy lepiej poruszać w momencie, kiedy masz duży zasób pozytywnych emocji, kiedy nie jesteś skupiona na swoim bólu i żalu, kiedy masz przestrzeń na empatię.
Jeśli jednak już się nakręciłaś i rozsadzają Cię emocje, lepiej będzie jeśli najpierw przeżyjesz to, co w Tobie się kłębi. Może porozmawiaj z bezstronna osobą, albo pobiegaj, poćwicz, uderz w poduszkę, niech to z Ciebie wyjdzie.

Kolejną sprawą jest cel rozmowy. Po co zaczynasz rozmowę? Jeśli po to, żeby ‘wypuścić parę’, wygarnąć siedzącą w Tobie frustrację, obwinić mężczyznę, nie licz na zrozumienie z jego strony. W efekcie raczej dostaniesz ostrą wymianę zdań i kłótnię.

Kiedy jesteś emocjonalnie gotowa na rozmowę, zadbaj o emocjonalne przygotowanie mężczyzny. Znajdź moment, kiedy jest on w dobrym humorze. Daj mu znać, że jest on dla Ciebie ważny, że go przyjmujesz, jakim jest, i że tu nie chodzi o naprawę jego, lub jego zmianę. Powiedz mu coś pozytywnego na jego temat, możesz docenić go za to, co dla Ciebie robi, jak się wobec Ciebie zachowuje. W ten sposób okażesz mu akceptację i dasz sygnał, że zależy Ci na pozytywnym przebiegu rozmowy.

Następnie przedstaw co zaobserwowałaś, czyli to, co jest tematem rozmowy. Unikaj ogólników typu: Ty zawsze, Ty nigdy, lub obwiniania – nie zależy Ci, nie dbasz o mnie. Unikaj oceniania i etykietkowania – ‘źle’, ‘okropnie’, ‘głupi’, ‘beznadziejny’ itp. Poprzez ocenianie, obwinianie i używanie ogólników dyskwalifikujesz drugą osobę i jej zachowanie, zamykasz się na empatię i prowokujesz konflikt. Mów jak najbardziej konkretnie, bez domysłów, określając co zaobserwowałaś.

Potem powiedz o swoich uczuciach i potrzebach. Mów od pierwszej osoby: ‘zastanawiam się’, ‘uważam’, ‘nie wiem, co mam zrobić’, ‘nie wiem, jak Ci to powiedzieć’, ‘denerwuję się’, ‘czuję się bezsilna’, ‘nie lubię’, ‘niepokoi mnie’ , ‘zależy mi’, ‘jest dla mnie ważne’ itp. Mówienie w swoim imieniu, jest najbardziej prawdziwe i przejrzyste, nie wiesz, jakie są motywy i uczucia drugiej osoby.

Dalej powiedz, na czym Ci zależy, czego chcesz. Powiedz o jaki rezultat Ci chodzi w formie prośby o konkretne zachowanie, w ten sposób druga osoba nie musi się domyślać – na przykład ‘zadzwoń do mnie, kiedy będziesz się spóźniać’, ‘chcę, żebyśmy mieli jeden wieczór w tygodniu tylko dla siebie’, ‘jeśli nie dasz rady zrobić o co Cię prosiłam, uprzedź mnie o tym’ itp. Powiedz dlaczego to jest dla Ciebie ważne. Na przykład potrzebujesz wsparcia, bliskości, zrozumienia itp.

W kolejnym kroku – pozostaw wybór zachowania swojemu mężczyźnie, nie naciskaj, że musi być ‘po Twojemu’. Pokaż mu, że szanujesz jego odrębność i wolną wolę. Zapytaj go, co myśli na ten temat, jak on widzi rozwiązanie, możesz też powiedzieć – ’oczywiście Ty wiesz najlepiej, jak się zachowasz’. Tym samym komunikujesz mu, że nie zmuszasz go do robienia czegoś, jego odpowiedź na Twoje oczekiwania jest w jego gestii i na koniec, to on decyduje jak się zachowa. Ma prawo wybrać ‘tak’ lub ‘nie’.

Podsumowując:

  • Zadbaj o odpowiedni moment rozmowy
  • Daj partnerowi do zrozumienia, że go akceptujesz, że go doceniasz
  • Przedstaw swoje obserwacje,  konkretnie, bez domysłów i uogólniania
  • Powiedz o tym, czego chcesz i dlaczego to jest dla Ciebie ważne
  • Pozostaw decyzję mężczyźnie, to on odpowiada za to, jak się zachowa

 

Jeśli wykorzystujesz w rozmowie powyższy algorytm, masz duże szanse, że rozmowa się uda, i że znajdziecie rozwiązanie. Mężczyzna, nawet jeśli poprzednio został zraniony, zrozumie, że nie szukasz winnego, a zależy Ci na znalezieniu konstruktywnego rozwiązania.

Jeśli natomiast, mężczyzna nie reaguje na Twoje prośby, nie przejmuje się, jak się czujesz, nie chce znaleźć konstruktywnego rozwiązania, zastanów się, czy chcesz kontynuować taką relację. Czy chcesz być z mężczyzną, który nie dba o Twoje dobre samopoczucie, któremu nie zależy na rozwoju własnym, na zmianie dla Waszego dobra. Czy warto inwestować swój czas i energię w taką znajomość, czy może lepiej zająć się sobą, i dać sobie możliwość spotkać dojrzałego, odpowiedzialnego mężczyznę.

P.S. Życzę wielu empatycznych rozmów!
Zawsze Twoja,
Tatiana

PODOBNE ARTYKUŁY

5 błędów w komunikacji, które mogą zrujnować związek
Razem czy osobno? Rozwój osobisty w związku
Samotna nie z wyboru. Dlaczego jestem sama?
Jak się nauczyć zaufania?
Nadmiar kobiecego/ męskiego pierwiastka. Jak znaleźć równowagę?
Długo i szczęśliwie… Jakich błędów unikać na początku znajomości?
Dawać i brać – dwie strony tej samej monety. Jak znaleźć równowagę?
Samotność w życiu kobiety – co dobrego może z niej wyniknąć
Sekrety Kobiecej Mocy – Magnetyzm