5 błędów w komunikacji, które mogą zrujnować związek


Dlaczego on mnie nie rozumie? Dlaczego moje prośby tak go drażnią? Dlaczego rozmowa zamieniła się w kłótnię? Dlaczego mam wrażenie, że mówię do ściany? Nie mogę się z nim dogadać….

Jestem zwolenniczką szczerej i pełnej wzajemnej empatii komunikacji. Uważam, że zdrowy związek w dużej mierze zależy od tego na ile potrafimy jasno i szczerze wyrażać własne potrzeby i oczekiwania jednocześnie zachowując szacunek i empatię wobec partnera. 

Pracując z klientkami na sesjach indywidualnych doszłam do wniosku, że wiele nieporozumień w związkach wynika zwyczajnie błędów, jakie popełniamy w komunikacji. Wystarczy o tym pamiętać i wprowadzić trochę zmian w naszym sposobie wyrażania siebie, aby usprawnić przepływ zrozumienia pomiędzy Tobą a partnerem, wprowadzić więcej empatii i chęci dawania z serca. 

 

Oto jakie błędy najczęściej popełniamy w komunikacji: 

1. Pretensje, reprymendy, pouczanie. Zwracamy się do partnera z pozycji nadrzędnej wypominając mu zachowanie, jakie się nam nie podoba: znów to zrobiłeś, wiedziałam, że tak będzie, mówiłam, ile można powtarzać, zobacz do czego doprowadziłeś, mógłbyś czasem ruszyć się, ile jeszcze, itp…. 

Twoje chęci oczywiście są dobre  – zależy Ci na uwadze partnera, chcesz aby Cię wysłuchał, zmienił swoje zachowanie, postąpił lepiej. Jednak w takim sposobie zwracania się nie ma empatii i otwartości na drugą osobę. Prowokujemy partnera do ataku lub obrony, a tym samym odwracamy uwagę od tego, na czym nam tak naprawdę zależy. 

2. Roszczenia, żądania, rozkazy. Zwracając się się do partnera jak by Ci się coś od niego należało, albo jak by był coś Ci winien, wywierasz na nim presję i tym samym nie okazujesz szacunku. Taki sposób komunikacji wywołuję w drugiej stronie opór i postawę obronną. Jeśli jednak partner zrobi to, czego wymagasz, będzie się raczej kierował chęcią uniknięcia kary z Twojej strony, a nie szczerą chęcią dawania.

3. Krytyka, porównywanie, mówienie do partnera w negatywnym kontekście. Nawet drobne uszczypliwe uwagi mogą zamykać partnera na nas, odbierać mu poczucie własnej wartości. Negatywne komunikaty pod adresem partnera, nawet powiedziane niby to w żartach, na przykład – jesteś taki fajtłapa, a i tak Cię kocham; beze mnie przecież nie poradzisz sobie; kto Cię będzie chciał, jak nie ja; głuptasie itp., pomagają nam utrzymać kontrolę. Boimy się, że jak będzie za bardzo w siebie wierzył, zbyt pewnie się czuł, to odejdzie. W opisanej sytuacji zamykamy się jednak na bliską i empatyczną relację, a możemy się przyczynić do utraty przez partnera wiary w siebie. 

Zamiast krytyki komunikuj pochwałę. Pochwał nigdy nie ma za wiele. Każdy z nas potrzebuje pochwały i wiary w siebie. W związku jest ważne docenianie siebie na wzajem – dobre przyciąga dobre, jeszcze bardziej się staramy, kiedy widzimy szczere uznanie w oczach partnera. Najbardziej docenisz partnera mądrymi pochwałami – to znaczy takimi, które odnoszą się do jego konkretnych zachowań. Powiedz partnerowi – uwielbiam jak robisz…., jestem zachwycona jak sobie poradziłeś…., podoba mi się, jak robisz …., przy Tobie czuje się…., podziwiam w Tobie…

4. Mylące, niespójne komunikaty. Na przykład, kiedy mówisz partnerowi, że go kochasz, a w działaniu go ignorujesz; mówisz, że potrzebujesz pomocy, ale jak przyjdzie, to nie chcesz pomocy; chcesz, żeby Cię pocieszył, a kiedy przyjdzie mówisz, że nie trzeba. Taki styl wyrażania siebie przypomina małe rozkaprysione dziecko, które potrzebuje uwagi rodziców, a zamiast tego sprowadza ich irytację i złość. Jeśli zależy Ci na sprawnej i empatycznej komunikacji, dbaj o to, by Twoje komunikaty były jasne i klarowne, wyrażały twoje uczucia, spostrzeżenia i potrzeby.

„Dokonywanie spostrzeżeń przy równoczesnym powstrzymywaniu się od ocen dowodzi najwyższej inteligencji, jaka dostępna jest człowiekowi.” J. Krishnamurti

5. Unikanie konfliktów, zamiatanie pod dywan. Boimy się powiedzieć, co się nam nie podoba, ponieważ boimy się reakcji partnera. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego uczucia. Przez to idziemy na kompromis ze sobą samą, nie wyjaśniamy tego, co jest dla nas ważne. Tym samym narasta w nas poczucie niezadowolenia, złości. Konflikt sam z siebie jest oczyszczający, pomaga rozwiązać to, co nie działa, pomaga nam się rozwijać, wznosić związek na wyższe poziomy. Partner nie czyta w Twoich myślach, więc jeśli nie mówisz partnerowi na czym Ci zależy, co Ci nie odpowiada, nie może on się domyślić i zmienić swoje zachowanie.

Konflikt nie oznacza kłótni, można nauczyć się zasad komunikacji bez przemocy, które świetnie pomagają rozwiązywać tego typu sytuacje w sposób empatyczny i otwarty. 

 

Jak możemy usprawnić komunikację w związku stosując zasady komunikacji bez przemocy? 

Najpierw pomyśl czego chcesz od mężczyzny, co chciałabyś osiągnąć w swoim komunikacie. Bez krytyki i osądów nazwij spostrzeżone przez Ciebie działania, które wpływają na Twoje samopoczucie. Po prostu nazwij to, co właśnie się dzieje, co robi lub zrobiła dana osoba -wymień konkretne działania, bez dodawania domysłów. Następnie powiedz co w związku z tym czujesz, wyjaw co się z Tobą dzieje z pełną odpowiedzialnością za własne uczucia, bez obwiniania drugiej osoby. Powiedz, czego chcesz i dlaczego jest to dla Ciebie ważne, czyli jakie masz w związku z tym potrzeby. 

Empatyczny komunikat może wyglądać np. tak: Kochany, zauważyłam, że kupujesz o wiele więcej  jedzenia, niż jesteśmy w stanie zjeść, więc wyrzucasz duże ilości jedzenia. Źle się z tym czuję, ponieważ nie lubię marnować jedzenia. Chciałabym, żebyśmy szanowali pracę ludzi, którzy się przy tym napracowali oraz pieniądze jakie wydaliśmy. Czy moglibyśmy pomyśleć jak usprawnić nasze zakupy tak, aby kupować tyle ile potrzebujemy? 

Wybierz sytuację ze swojego związku – w jaki sposób zakomunikujesz partnerowi swoje potrzeby i oczekiwania z szacunkiem i empatią dla niego? 

 

P.S. Piszę dla Ciebie i Twoja opinia jest dla mnie ważna. Daj znać, czy artykuł był dla Ciebie pomocny zostawiając komentarz lub polubienie. 

Zawsze Twoja, 

Tatiana

PODOBNE ARTYKUŁY

Samotna nie z wyboru. Dlaczego jestem sama?
Nadmiar kobiecego/ męskiego pierwiastka. Jak znaleźć równowagę?
Długo i szczęśliwie… Jakich błędów unikać na początku znajomości?
Jak mówić mężczyźnie o swoich potrzebach? Pięć zasad udanej rozmowy
Samotność w życiu kobiety – co dobrego może z niej wyniknąć
5 oznak budzenia się kobiecości