Cele życiowe i ich zgodność z tym, co w duszy gra


Cały czas realizujemy jakieś cele i marzenia. A czy możesz z ręką na sercu powiedzieć, że wszystkie Twoje cele i marzenia pochodzą z Twojego serca?
Realizując cele, które są nam podyktowane czynnikami zewnętrznymi, może się okazać, że zatracimy siebie w tej realizacji, zapomnimy kim jesteśmy i czego naprawdę pragniemy.

Nie każdy z celów pochodzących z zewnątrz jest zły, jednak warto wiedzieć, który z Twoich celów został Ci w jakiś sposób narzucony, wszczepiony, żeby nie napełniać życia tymi celami i nie uzależniać swojego szczęścia od ich realizacji.  

Jak odróżnić czy pragnienie płynie z naszego serca, czy z zewnątrz?
Cel, który ma swoje źródło na zewnątrz:
– Nie rozpala Cię emocjonalnie, nie czujesz żaru w duszy, kiedy wyobrażasz sytuację, gdzie ten cel już zrealizowałaś.
– Motywujesz się do realizacji celu powtarzając sobie – ‚tak trzeba’, ‚muszę to zrobić’, ‚to mój obowiązek’, ‚nie mogę ich zawieść’ – w takim wypadku też nie jest to pragnienie Twojego serca, a jedynie poczucie obowiązku.
– Osoby z zewnątrz (rodzice, mąż, przyjaciele, rodzina) są bardziej od Ciebie emocjonalnie zaangażowane w efekt realizacji. Jeśli nie spełnisz tego, co jest ich zdaniem dobre dla Ciebie, to poczują się zawiedzeni i być może Cię źle ocenią, skrytykują.
– Ktoś inny próbuje Cię przekonać, że potrzebujesz tego, nie pytając Cię o zdanie lub nie pozostawiając Ci wyboru.
– Myśl o tym, że nie będziesz musiała realizować ten cel sprawia, że czujesz ulgę.

Jak stawiać cele, które będą dla Ciebie spełnieniem, realizacją Twoich talentów i pragnień serca?

1. Zacznij od wizji.
Wyobraź, że minęło 5 lat, że wszystko potoczyło się zgodnie z najbardziej pomyślnym scenariuszem i osiągnęłaś to, o czym marzysz. Co to jest? Jak wygląda Twoje życie? Czym się zajmujesz? Jakie emocje Ci towarzyszą? Jakie relacje utrzymujesz z innymi?
Weź kartkę papieru i używając pozytywnego sformułowania zapisz czego chcesz. Użyj czasu teraźniejszego, jak by to już się stało. Przeczytaj na głos co zapisałaś. Wsłuchaj się w emocje, jakie w Tobie wywołuje czytanie i myślenie o celu.

2. Określ swój cel precyzyjnie i szczegółowo.
Po czym poznasz, że cel został zrealizowany?
Jeśli jest to na przykład nowy dom, określ jak on wygląda. Jaka jest tam atmosfera, zapachy, dźwięki? Jak Ty się w nim czujesz, co robisz, jak wyglądasz?
Jeśli są to pieniądze, określ jaka to dokładnie jest suma? Jak z tymi pieniędzmi się czujesz, jak wyglądasz, co robisz mając je na koncie? Jaki masz styl życia? Co dzięki tym pieniądzom zrealizowałaś?

3. Określ termin realizacji
Jaki jest realny czas realizacji celu? Jeśli cel jest szczególnie ambitny, potrzebujesz czasu, w ciągu którego będziesz przemieszczać się w wybranym kierunku. Realizacja może zając 3, 5, a może więcej lat. Zapisz długoterminowy cel strategiczny z terminem realizacji, a potem rozbij go na cele roczne. Co możesz realnie zrobić w tym roku, żeby być tam gdzie chcesz za 3 lata?

4. Przejmij odpowiedzialność.
To jest Twój cel, więc Ty go będziesz realizować, wynik nie może bezpośrednio zależeć od zaangażowania innych osób. Czy jesteś gotowa wziąć odpowiedzialność za jego realizację?

5. Zadbaj o ekologiczność celu
Określ, jaką wartość realizacja Twojego celu przyniesie innym? Jak Twój cel przyczyni się dla dobra innych? Wyobraź sobie osoby, które skorzystają na tym, że zrealizujesz swój cel.

6. Zapytaj serce
Usiądź wygodnie, zamknij oczy i wyobraź sobie, że twoje marzenie już się spełniło, że osiągnęłaś swój cel. Połóż rękę w okolicy serca, w miejscu gdzie mieszka Twoja intuicja, miejsce skąd czerpiemy siłę. Wsłuchaj się w uczucia, jakie wywołuje w Tobie materializacja tego celu. Na ile czujesz się gotowa iść za tym pragnieniem? Na ile jest ono zgodne z pragnieniami Twojej duszy?
Cel, który jest zgodny z nami wywołuje pozytywne emocje, przyspieszone bicie serce, radość na samą myśl o jego realizacji. Nie masz wątpliwości, że jest to dobre dla Ciebie i jesteś zdecydowana, żeby go realizować. Realizacja takiego celu napędza Cię radością i energią do dalszego działania.

Jeśli natomiast cel nie rezonuje z pragnieniem duszy, a postanawiasz go realizować, bo tak wypada, bo tak robią inni, bo rodzice tak uważają… W środku masz pełno wątpliwości, napięcie, nie czujesz zdecydowania i chęci do jego realizacji. Realizacja takiego celu będzie kosztować Cię dużo wysiłku, i nie będziesz czuła zadowolenia, kiedy już go osiągniesz.

7. Utrwalaj pozytywne emocje
Dbaj o to, żeby utrzymywać stan pozytywnych emocji, jakie wywołuje w Tobie cel. Powtarzaj praktykę wizualizacji tego, co chcesz osiągnąć. Kiedy myślisz o swoim celu, zanurz się w stan rozluźnienia, radości, spokoju.
Pomocne będzie przygotowanie mapy marzeń, która powieszona w widocznym miejscu będzie Ci przypominać o Twoim celu.

 

P.S. Czy udało Ci się wykonać powyższe ćwiczenie? Podziel się, proszę, Twoimi wrażeniami.
Dziękuję za Twoje szczere wypowiedzi, są one niezwykle cenne, gdyż mogą być inspiracją dla innych czytelniczek.

P.P.S. Dziękuję, że jesteś częścią naszego kobiecego świata.
Zawsze Twoja,

Tatiana

PODOBNE ARTYKUŁY

Królowa w swoim królestwie, czyli jak troszczyć się o granice osobiste
Dlaczego obgadujemy innych?
Ugruntowanie – znaczenie dla Twojego kobiecego pierwiastka
Anna – przedsiębiorcza kobieta na emigracji. O biznesie, macierzyństwie i odwadze
Kobiece praktyki – W jakich warunkach rozkwita kobiecość?
Nadmiar kobiecego/ męskiego pierwiastka. Jak znaleźć równowagę?
Odnaleźć szczęście
Sztuczki Czarownicy – Jak sobie radzić z krytyką
Zasada minimalnego wysiłku