Anna – przedsiębiorcza kobieta na emigracji. O biznesie, macierzyństwie i odwadze


Anię poznałam podczas mojego 3 letniego pobytu w Londynie. Obie uczestniczyłyśmy w grupie coachingowej Mastermind dla kobiet wspierających się w rozwoju biznesowym. Od początku poczułam do niej sympatię – Ania dużo się uśmiecha, jest serdeczna wobec innych, i twardo stąpająca po ziemi.

Mieszka w Londynie od ponad 4 lat i już zdążyła odnieść sukcesy zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Od kilku miesięcy jest mamą, a przy tym prowadzi biznes online i  swoją stronę annagorecka.eu (Emigracja, Biznes, Marketing), gdzie pomaga kobietom spełniać marzenia o własnej firmie w Anglii i w Polsce. Edukuje kobiety z zakresu wiedzy biznesowo-marketingowej, również wspiera je w polepszeniu samopoczucia na emigracji, pewności siebie oraz poszerzeniu kontaktów społecznych.

Ania zainspirowała mnie do prowadzenia bloga i strony na facebooku. Upublicznianie treści nigdy nie było moją mocną stroną, zupełnie nie wiedziałam jak się do tego zabrać. Ania pomogła mi zaplanować pierwsze kroki i dzięki temu zmniejszyć mój stres związany uruchomieniem własnej strony.

Ania, wydajesz się być taka zorganizowana, powiedz proszę, jak godzisz to wszystko – rolę świeżo upieczonej mamy z prowadzeniem biznesu? 

Miałam to szczęście, że moje macierzyństwo nastąpiło w dobrej kolejności. Rozruchem mojego biznesu zajęłam się dużo wcześniej. Angażowałam się w stworzenie interesujących produktów, strony www i  dotarcie do klientów jeszcze jak byłam w ciąży. Macierzyństwo, zwłaszcza te pierwsze miesiące, zmieniło wszystko. Musiałam się nauczyć działać w nowy sposób, stawiać sobie realistyczne oczekiwania co do moich możliwości zaangażowania w biznes. Bycie mamą jest teraz dla mnie priorytetem. Nauczyłam się odpuszczać, kiedy trzeba, delegować zadania. Dużo jednak zawdzięczam wsparciu, jakie dostaję od mojego męża.

Jak Ty wpadłaś na swój pomysł biznesowy?

To była kwestia naturalnego rozwoju. Już wcześniej miałam doświadczenie w prowadzeniu bloga lifestylowego. Na początku było to czysto hobbystyczne działanie. Dostrzegłam jednak, że moja pasja do blogowania oraz doświadczenie w biznesie może przynosić korzyści innym kobietom, że mogę dzielić się swoją wiedzą w tej dziedzinie i na tym zarabiać. Dodatkowo zależało mi na pracy z domu. Cenię sobie niezależność i bycie szefową samą dla siebie, więc naturalnie mi to wyszło. Stworzyłam produkty – kurs on-line dla rozpoczynających biznes Polek w UK, konsultacje indywidualne, spotkania networkingowe, więc klientki mają w czym wybierać.

Czy miałaś jakieś trudności z powrotem do biznesu po urodzeniu dziecka? Jak sobie z nimi poradziłaś? 

Trudności przede wszystkim są związane z zarządzaniem sobą w czasie. Jestem ambitną i kreatywną osobą, cały czas mam nowe ciekawe pomysły. Niestety obecnie mój harmonogram pracy jest mocno uzależniony od dziecka. Zmęczenie często wygrywa z firmą i pracą.

W momentach zwątpienia przypominam  sobie swoją misję i swoje dlaczego. Posiadanie misji jest kluczowe dla każdej strategii biznesowej. Dobrze sformułowana odpowiada przede wszystkim na pytanie co Ci daje biznes, który prowadzisz. Jak dzięki niemu zmieniasz życie swoje i swoich klientów? Dobra misja musi wynikać z Twojego serca, rozpalać w Tobie emocje.

Druga ważna sprawa to determinacja. Obserwuje wiele kobiet, rozpoczynających biznesy, które po kilku miesiącach rezygnują, kończy im się zapał. Trudności są nieuniknione i tylko Ci, którzy wyćwiczą w sobie wewnętrzną siłę do działania, potrafią przezwyciężyć kryzysy.

Swoje usługi adresujesz do kobiet, na co zwracasz uwagę?

Z własnego doświadczenia wiem, z czym my kobiety się zmagamy. Jesteśmy bardziej wrażliwe, nie działają na nas motywujące slogany, które działają na mężczyzn. Dla nas od  motywacji zewnętrznej o wiele  ważniejsze jest słuchanie siebie, działanie w zgodzie ze sobą i swoimi wartościami.

A czego możemy nauczyć się od mężczyzn? 

Pewności siebie, umiejętności autopromocji. Mężczyźni zazwyczaj lubią i potrafią dobrze opowiadać o sobie. Pomocne w tym może być zrobienie listy cech, za które kochamy siebie samą. Doskonalenie swojego eksperctwa również pomaga w budowaniu pewności siebie. Warto również  rozwijać wdzięczność w sobie za to, co już osiągnęłaś, doceniać wszystkie swoje postępy.

Jakie jeszcze porady możesz udzielić kobietom, żeby się odważyły iść za swoim marzeniem?

Przede wszystkim stworzyć sobie możliwości i je wykorzystywać. Wychodzić na spotkania z ludźmi, którzy już coś osiągnęli, szukać inspiracji. Można na przykład wybrać się na ,Lawendowe Kawy’’ – spotkania networkingowe dla kobiet, które organizuje w Krakowie i w Londynie. (najbliższe już 17 i 25 czerwca). Ja w ten sposób znacznie poszerzyłam swoje kontakty.

Odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz robić i dlaczego. Po co chcesz prowadzić biznes? Jakimi wewnętrznymi wartościami się kierujesz? Najlepiej je spisać i umieścić w widocznym miejscu, żeby Ci przypominały o tym, co jest dla  Ciebie ważne.

Wierzyć w siebie i swoje możliwości. Na początku mojej przygody z Londynem, pracowałam w kawiarni. Tak właśnie zaczyna wiele kobiet po przyjeździe z Polski – restauracja albo sprzątanie. Jednak przykre jest to, że  z upływem czasu nie zmieniają one swojej sytuacji. Niektóre moje koleżanki z pierwszej pracy wciąż tam pracują. Nie wierzą, że mogą ubiegać się o lepszą posadę, pracę, boją się zmian. W Anglii naprawdę warunku dla rozwoju zawodowego i dla przedsiębiorców są doskonałe. Trzeba tylko chcieć i uwierzyć, że się zasługuje na sukces i po niego sięgnąć.

Bardzo dziękuję za podzielenie się swoim doświadczeniem i cennymi wskazówkami! Życzę dalszych sukcesów!

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Dlaczego obgadujemy innych?
Sztuczki Czarownicy – Jak sobie radzić z krytyką
Zasada minimalnego wysiłku
Złote zasady sukcesu
Cele życiowe i ich zgodność z tym, co w duszy gra
Dorota – Kobieta z pasją
Jak wpływać na stan emocjonalny – 10 wskazówek
Kobieca Magia – Czyli jak działa prawo przyciągania