4 sfery życia szczęśliwej kobiety


Bliskie mi są podejścia coachingowe oraz nurty psychologiczne (np. psychologia pozytywna), gdzie pracuje się z modelem równowagi życiowej, skupiającym cztery równie ważne sfery życia człowieka: dusza, ciało, aktywność czy osiągnięcia, relacje. Jest to dla nas naturalne, że chcemy się realizować w każdej s tych sfer – mieć piękne, zdrowe ciało, pracę, którą kochamy i się realizujemy, być w szczęśliwej relacji i wewnętrznej harmonii.

Te sfery życia są ze sobą ściśle powiązane – na przykład, jeśli nie zadbamy o swój rozwój duchowy, trudno będzie nam zbudować szczęśliwą relacje, albo, jeśli nie poznamy swoich talentów, będzie nam trudno znaleźć pracę, która sprawia nam radość. Ważne żeby dbać o każdą z tych sfer, balansować naszą energię równomiernie, co pozwoli nam na pełniejsze i szczęśliwsze przeżywanie życia.
W zależności w jakim miejscu drogi jesteś, możesz nie mieć wystarczająco zasobów, żeby zadać o wszystkie strefy na raz. Wybierz ten obszar, który jest najbardziej zaniedbany, więc najbardziej wymaga Twojej uwagi i energii. Zajmij się nim, aż jak znajdziesz siły i przestrzeń na kolejny. Zadbaj po kolei o każdą z czterech stref.

Ciało – to twój stan fizyczny oraz samopoczucie, energetyka, a także kontakt z ciałem, odczuwanie swojego ciała, siła ducha. Jak dbamy o nasze ciało: nie jemy tego, co nam szkodzi, nie przejadamy się, nie zatruwamy się alkoholem czy innymi używkami. Kiedy chorujemy, rozumiemy o czym do nas mówi nasze ciało. Wykonujemy ćwiczenia fizyczne, które są dobre dla naszego ciała.

Do tej sfery też należy zdrowie intymne kobiety. Jeśli znajomy jest Ci syndrom napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, masz trudności z odczuwaniem przyjemności z seksu i osiągnieciem orgazmu, mogą to być oznaki niskiego poziomu kobiecej energii seksualnej. Aby temu zapobiec, należy osadzić się w ciele, uczyć się odczuwania, ćwiczyć mięśnie intymne. PMS jest chorobą cywilizacyjną, sygnalizuje, że kobieta żyje w stresie, albo wręcz nie ma kontaktu ze swoją kobiecością. Wskazuje na obecność silnych męskich energii i zmęczenie. Menstruacja jest świętym momentem dla kobiety, u zdrowej kobiety nie powinna się wiązać z bólem i napięciem. Jest to tajemniczy, duchowy moment – oczyszczamy się, żeby przygotować nasze łono do przyjęcia życia. Jest to moment naszej siły, szczytu kobiecej energii.

Dbanie o nasze ciało, oznacza również, że nie godzimy się na przypadkowy, mechaniczny seks. Kochamy się tylko z miłości, jako okazywanie miłości. Ciało jest świątynią naszej duszy, dlatego dając dostęp do naszego ciała, dajemy dostęp do naszej duszy. Seks jest kontynuacją miłości, połączeniem dusz, seks bez miłości przynosi opustoszenie.

Osiągnięcia – dbanie o tę sferę oznacza, że wykonujesz pracę którą lubisz, która pozwala Ci na realizację talentów, sprawia Ci przyjemność. Odpowiednio cenisz swoją pracę. Wiesz, że jesteś wartościowa, bo wykonujesz ją z miłością i sercem. Jesteś gotowa przyjąć równie wartościowe wynagrodzenie za swoją pracę.

Relacja – w tej strefie dbasz o jakość relacji z ludźmi. Dbasz o to, żeby Twoje relacje były szczere i konstruktywne. Umiesz zachować równowagę dawania i brania. Umiesz mówić o swoich potrzebach i uczuciach. Znasz swoje granice i umiesz je chronić, umiesz powiedzieć ‘nie’.

Dusza, duchowość – ta strefa odpowiada za to, jak się czujesz ze sobą. Jak dobrze znasz swoje słabe i mocne strony, swoje potrzeby, czy idziesz za głosem Twojej duszy. Jest nic innego, jak Twoja relacja z samą sobą . Tutaj też są Twoje wartości i przekonanie, wszystko, co zostaje z Ciebie kiedy nie ma cudzych zdań, obowiązków, innych ludzi, osiągnięć, materialnych rzeczy. To co masz przy sobie w każdej sytuacji, łatwej i trudnej – jak np. rozstanie.

P.S. Jestem ciekawa, czy dbasz o równowagę w tych czterech sferach w swoim życiu? W jaki sposób? A może masz też inna, nie opisaną tutaj sferę?
Dziel się swoim doświadczeniem, inspiruj inne czytelniczki. Jesteśmy tutaj dla siebie.

P.P.S. Dziękuję, że jesteś częścią naszego kobiecego świata.

Zawsze Twoja,
Tatiana

PODOBNE ARTYKUŁY

Królowa w swoim królestwie, czyli jak troszczyć się o granice osobiste
Ugruntowanie – znaczenie dla Twojego kobiecego pierwiastka
Jak się nauczyć zaufania?
Kobiece praktyki – W jakich warunkach rozkwita kobiecość?
Długo i szczęśliwie… Jakich błędów unikać na początku znajomości?
Przebudzona czy śpiąca Królewna?
Samotność w życiu kobiety – co dobrego może z niej wyniknąć
Jak wpływać na stan emocjonalny – 10 wskazówek
Sekrety Kobiecej Mocy – Magnetyzm